Založte firmu v Anglii

Začněte podnikat ještě dnes a za pouhých 6830 Kč zaregistrujte firmu včetně sídla!Báječný svět podnikání bez živnostenského listu

Datum publikace: 22. 5. 2010 | Téma: ,

Už se nemusíte úředníků ptát, kolik živnostenských listů potřebujete ke svému podnikání. V Anglii živnostenské listy neexistují a můžete podnikat v jakémkoli oboru zcela bez omezení, nemusíte ani nikam hlásit v čem podnikáte.

Chcete doučovat angličtinu? Chcete se živit vytvářením webových stránek? Provozovat eshop? Zprostředkovávat obchody? Spravovat nemovitosti?

Chcete vydělávat, NEBO chcete úřadovat, přemísťovat složku papírů z jedné police do druhé, razítkovat a běhat na úřad, kdykoli vám úředník pošle esemesku? Tak to si musíte rozmyslet. (Více v článku Jaký živnostenský list?)

Naivně si myslíte, že když v ČR založíte živnost, budete přemýšlet především o svém podnikání, tvořit a vydělávat. Ale ouha, většinu času budete běhat po úřadech, protože úřady pořád něco chtějí. A když nebudete běhat, tak jim aspoň budete odpovídat na jejich dopisy, vyplňovat nové a nové formuláře, podávat nová a nová hlášení. Na podnikání mnoho času nezbude. Brzy pochopíte, že takto se byznys dělat nedá.

Ve Velké Británii se podniká bez živnostenského listu

Jak se Brit stane podnikatelem?

Angličan, Skot nebo Velšan se podnikatelem nestane formálním aktem zápisu do živnostenského rejstříku (získáním živnostenského listu), ale již povahou své podnikatelské činnosti. Ve Velké Británii je podnikatel každý, kdo soustavně vykonává podnikatelskou činnost, nikoli jen ten, kdo získá od státu povolení podnikat, jako je tomu v České republice.

Pokud se chce Brit začít živit samostatně jako OSVČ (self-employer), nepotřebuje k tomu žádné schválení nějakým vládním úřadem. Musí se pouze příhlásit na finančním úřadu k platbě daně a sociálního pojištění, a to do 3 měsíců po zahájení podnikání. Finanční úřad plní úlohu integrovaného inkasního místa pro všechny daně a pojištění. Při registraci stačí jen vyplnit formulář na webové stránce úřadu (není třeba nikam osobně chodit) a úřad každé čtvrtletí podnikateli pošle složenku za sociální pojištění, jehož výše aktuálně činí 2,5 libry týdně. Jednou ročně podnikatel zaplatí daň z příjmu.

Předpokladem pro vyvíjení samostatně výdělečné činnosti v Británii je však místní bydliště.

OSVČ v České republice

Jak se Čech stane podnikatelem?

Chce-li se Čech živit drobným podnikáním, musí se zaregistrovat nejméně na 4 úřadech – Živnostenském úřadu, Okresní správě sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovně a Finančním úřadu, případně ještě na Úřadu práce, pokud má zaměstnance. Všem těmto úřadům musí posílat pravidelné hlášení o své činnosti a každý měsíc dvěma různým úřadům posílat zdravotní a sociální pojištění, pokud má zaměstnance, musí každý měsíc ještě posílat hlášení, daně a odvody na další úřady.

Smutným faktem je, že české vlády se za posledních 20 let snížením administrativní zátěže pro drobné živnostníky nezabývaly. Naopak stát byrokracii každoročně navyšuje, vznikají nové formuláře a na těch stávajících formulářích přibývají nové a nové kolonky. Místo toho, aby vláda programově podporovala živnostníky, kteří tvoří ve společnosti reálné hodnoty a vytvářejí pracovní místa, snaží se je cíleně upapírovat a přimět k ukončení podnikání. Někteří lidé marný boj se státem vzdávají a přecházejí do šedé zóny, ve které jsou před úřady chráněni anonymitou.

Mnoho Čechů by si chtělo přivydělávat při zaměstnání drobným podnikáním nebo zcela přejít ze závislého zaměstnaneckého vztahu na volnou nohu. Jediný důvod, proč ještě nepodnikají, je právě naprosto šílená administrativa s tím spojená. Málokdo má náladu trávit čas neustálým papírováním jako trest za to, že se rozhodne pracovat na vlastní triko.

Jak se vyhnout české byrokracii?

Existuje ovšem jiná, flexibilní možnost, než je podnikání na živnostenský list v České republice.

Vzhledem k tomu, že britské s.r.o. (Ltd) se dá v Anglii založit bez základního kapitálu (do 31.12.2009 byl základní kapitál deklaratorní a uváděla se alespoň jedna libra, od 1.1.2010 však bylo od základního kapitálu zcela upuštěno), tak doporučujeme zauvažovat i o této možnosti. Daňově je to o něco výhodnější (majitel firmy si může nechat vyplácet dividendy, na což se v Británii nevztahuje žádná daň a sama firma platí ze zisku pouze 21% daň, což je stále méně, než kdybyste si nechali vyplácet mzdu, která je zatížena vyššími daněmi).

Pro malé podnikání je forma Ltd optimální. Odečíst lze řadu nákladů (klidně jednu místnost z nájmu, pokud podnikáte z domu či z bytu).

Založení Ltd netrvá déle, než 1 pracovní den a stačí poslat 2 podepsané formuláře z pohodlí domova – to je obvykle šok pro Čechy, kteří jsou zvyklí na český úřední „proces“. Pokud zakládáte firmu prostřednictvím registračního agenta, není dokonce třeba vyplňovat vůbec žádné formuláře. Registrační agent tyto úkony vůči obchodnímu rejstříku vyřídí za Vás.

Když už podnikat, tak rozhodně ne jako živnostník v České republice. Ani české s.r.o. není žádné terno, úředníci si na Vás smlsnou. Byrokracie, bumážky s razítkama… to je nevídané. A vždy jste v situaci, že Vy podnikatel musíte stále něco dokazovat a být vždy připraven, kdyby Vám nějaký úředník něco chtěl.

V poslední době úředníci obtěžují nejen dopisy či telefonicky, ale už i emaily a esemeskami. Typický vzkaz od úředníka zaslaný esemeskou je: „Dobrý den. Zavolejte. PSSZ Praha 5. Tel. 222333444“ Ve zprávě není zmíněn důvod, ani plánovaný obsah hovoru.

V okamžiku, kdy zaregistrujete své podnikání v Londýně, máte od českých úředníků klid.

Po vstupu České republiky do Evropské unie se mnohé zjednodušilo. Prostřednictvím britské firmy lze podnikat po celé Evropské unii, bez toho, abyste se registrovali v každém státě extra. Vstupem do EU se rozšířil obzor od Portugalska po Rumunsko, od Švédska po Itálii. Proč tak velkého trhu nevyužít?

Nyní stačí mít firmu registrovanou v jedné zemi EU a podnikat po celé EU. Coby britská firma můžete zřídit bankovní účet kdekoliv na světě a podnikat.

Účetnictví je také snadné, nezabere vám více, než hodinu měsíčně, dělá se po internetu. Vše se děje elektronicky, žádné papírování.

Je podnikání o papírování?

V České republice ano, ve Velké Británii ne.

Všimli jste si typického obsahu českých webových portálů o podnikání? Že se vůbec nevěnují podnikání, ale tomu, kdy a kde a jak správně vyplnit ten který papír nebo formulář, do kdy a kam podat úředníkům hlášení, jak to hlášení správně vyplnit, jak pochopit ten či onen předpis… Ale o vlastním podnikání nikde nic! Místo toho, aby české podnikatelské servery a blogy podnikatelů motivovaly čtenáře k podnikání, tvorbě hodnot a vydělávání peněz, spíše je obludnými články o byrokracii demotivují. Čtenář se vůbec nedozví, jak vydělat peníze, dozví se jen, jak papírovat a na které místo formuláře správně otisknout razítko. Byrokratická mašinerie je hluboce zakořeněná v českém národě od dob Rakousko-Uherska a komunistického Československa. Podnikatel, který nemá razítko, není podle úřadů podnikatel. (Nevěříte? Zkuste na České poště vyzvednout dopis pro firmu bez razítka – vyhodí vás a dopis vrátí zpátky odesílateli. Když nemáte razítko, jste pro Českou poštu na úrovni podezřelého podvodníka.)

Pod pojmem „podnikání“ se v České republice rozumí papírování, úředničení, obíhání úřadů, dokazování úředníkům vlastní neviny a obrana před nepořádkem na jejich úřadě.

Jaké je řešení?

Jako jediné řešení do budoucna je přenést aktivity mimo Českou republiku. Dokud vláda nebude schopná nastavit podmínky tak, aby podnikatel přemýšlel především o podnikání, a ne o papírování, nemají podnikatelé v ČR budoucnost.

Dotazy a komentáře

 1. Václav KRŠKA | 23. 3. 2013, 14:37

  Především souhlasím s názorem,aby vláda nastavila podmínky tak, aby podnikatel v první řadě přemýšlel a věnoval se podnikání a ne přemýšlet o nesmyslném papírování.

 2. Luděk | 16. 7. 2013, 21:04

  Každý rozumně uvažující člověk dojde k tomu, že je to celé v ČR postavené na hlavu.
  Plánuji začít s drobným podnikáním, ale začínám přicházet na to, že podle modelu ČR
  je to velice časově a byrokraticky náročné, a začíná mě to spíše odrazovat.
  Každý určitě ví, že je tento model špatný, ale nikdo s tím nic neudělá, protože by přišlo
  o práci spoustu zbytečných lidí na úřadech a v kancelářích, kteří umějí pouze dodržovat systém a chrlit stohy hloupých papírů. A i přesto že jsme v 21. století, a člověk by věřil v nějakou provázanost úředních počítačových systémů, tak budeme v ČR běhat po úřadech, jestli si zjistíme úřední hodiny na internetu tak budeme rádi aspoň za to….
  LTD vypadá jako velice zajímavé řešení.

 3. David | 19. 9. 2013, 9:45

  Podnikám v čr už delší dobu dá se tu vydělat…
  Ale vše je pomalé a zastaralé ( Úřady )atd…
  Čas jsou peníze

Vaše reakce

Email nebude zveřejněn.